19 lutego 2013

Z życia rowerzysty miejskiego: rowerem po Poznaniu... i po Utrechcie

Kilka dni temu pojawił się w Sieci fantastyczny film prezentujący śmieszkę* rowerową, która mogłaby śmiało pretendować do miana najbardziej najeżonej absurdami w Polsce: trasę wzdłuż ul. Przybyszewskiego w Poznaniu. Przejazd otwartej w 2012 r. (data ostatecznego oddania do użytku ostatniego odcinka) drogi o długości 1,1 km z zachowaniem wszystkich przepisów ruchu drogowego, za to przy braku jakichkolwiek korków, zajął autorowi niemal 11 minut!


Rowerem po mieście w Polsce: absurd goni absurd 


W czasie przejazdu widocznego w filmie konieczne było pokonanie ośmiu (przejazd przez jezdnię i tory tramwajowe jednocześnie litościwie zliczam wspólnie) przejazdów dla rowerów, a na każdym (z wyjątkiem jednego przejazdu przez tory tramwajowe) - wciśnięcie przycisku aktywującego zielone światło dla rowerzysty. Warto przy tym wspomnieć, że w Poznaniu przycisk przy sygnalizatorze na przejeździe dla rowerów nie ma żadnego wpływu na ogólny cykl sygnalizacji na danym skrzyżowaniu, a jedynie aktywuje "zielone" dla rowerzysty, jest więc de facto całkowicie zbędny.

Nie wierzycie? W takim razie zapraszam na seans (o ile macie tyle czasu...):
I dla potwierdzenia mapa tego obszaru:
Rowerem po mieście w Holandii: szybko i wygodnie, nawet zimą


Z pomocą kolegi trafiłem też na film z Utrechtu w Holandii. Jego autor pokonuje w czasie 15 minut dystans ok. 4 km, jadąc przy tym znacznie wolniej niż rowerzysta z Poznania. Co ciekawe, w dniu przejazdu miasto było dość mocno zaśnieżone, jednak na drogach dla rowerów nie udało mi się dostrzec ani płatka śniegu. Zobaczcie sami:

Rowerzysta: gorszy użytkownik drogi?


Czy nie macie przypadkiem wrażenia, że zjawiska nagminnego przekraczania przepisów, na czele z przejeżdżaniem przez rowerzystów na czerwonym świetle, można by łatwo uniknąć, gdyby tylko rower nie był w perfidny sposób dyskryminowany jako środek transportu?W żadnym wypadku nie staram się usprawiedliwiać łamania prawa (i sam go przestrzegam, choć czasem aż nogi świerzbią...), bo mimo wszystko wierzę, że po coś je ustalono. Jednak organizacja ruchu w taki sposób, jak ma to miejsce w Poznaniu i ogólnie w Polsce, niemal wymusza tego typu zachowania. W efekcie tracą wszyscy: i kierowcy, bo spada płynność ruchu, za to wzrasta u nich poziom stresu, i przede wszystkim rowerzyści, którzy narażają się na ryzyko otrzymania mandatu oraz przede wszystkim na wypadek.

A wystarczyłoby czasami pomyśleć i wysłuchać postulatów organizacji pozarządowych, kiedy ogłaszane są konsultacje społeczne w związku z prowadzonymi inwestycjami...
*ścieżką ani tym bardziej drogą rowerową tego tworu nazwać po prostu nie wypada

2 komentarze :

  1. W Bydgoszczy są skrzyżowania, gdzie przycisk nawet dla pieszych nie zmienia cyklu a po prostu powoduje, że kiedy samochody mają czerwone, zmienia się zielone dla pieszych. Jeżeli nikt nie wciśnie przycisku to czerwone będą mieli i piesi i pojazdy. Ludzie, którzy to tworzą nie mają pojęcia o tym [w Bydgoszczy to podobno człowiek który nawet nie ma prawa jazdy].

    OdpowiedzUsuń
  2. Ostatnio byłem gościnnie w Łodzi (koncert SOAD'u), i z nadmiaru czasu przechadzałem się w nocy po mieście, zauważyłem tam kilka ciekawych rzeczy i dogodności dla rowerzystów, np. licznik dzienny i ogólny przejazdu rowerzystów - tablica elektroniczna wyświetlająca te parametry :), do tego przy światłach - pasach zamontowane były czujniki dla rowerzystów które same włączały światła zielone. W dodatku obchodząc sporą część miasta spotkałem mnóstwo wytyczonych ścieżek rowerowych, i co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło, w niektórych miejscach 2 razy szerszych od miejsca dla pieszych. Jednak są miasta, które inwestują w rowerzystów.

    OdpowiedzUsuń