6 stycznia 2013

Recenzja sakwy Ortlieb Office-Bag QL3

Jednym z problemów, z którymi spotyka się osoba rozważająca dojazdy do pracy czy szkoły na rowerze, jest przewóz bagażu. Pół biedy, jeżeli są to tylko kanapki na przerwę śniadaniową; problem zaczyna się, kiedy w grę wchodzi np. przewóz laptopa czy codziennych zakupów, a do tego planujemy dojeżdżać na rowerze przez okrągły rok niezależnie od pogody.


Sakwa rowerowa Ortlieb Office-Bag QL3

Ponieważ dojazdy na rowerze są dla mnie codziennością, a dodatkowo uważam siebie za wybrednego użytkownika, postanowiłem wypróbować sakwę Ortlieb Office-Bag w wersji QL3. Dziś, po ponad pół roku od zakupu, mogę bez wahania powiedzieć, że był to dobry wybór.

AKTUALIZACJA: po ok. roku używania sakwy Office Bag QL3 byłem zmuszony wymienić ją na inny model w drodze reklamacji. Więcej na ten temat napisałem w tej notce.

Na torbę Ortlieba zdecydowałem się ze względu na renomę producenta. Sakwy Ortlieb od lat uważane są za najlepsze na rynku, stąd nie miałem wątpliwości, że Office-Bag będzie produktem solidnym.


Drugim powodem, dla którego wybrałem Office-Bag, jest rewelacyjny system mocowania sakwy do bagażnika, nazwany QL3:


W porównaniu do standardowych systemów mocowania QL3 wyróżnia się "odwrotnym" układem, w którym elementy mocujące są przykręcane do bagażnika, zaś w sakwie znajdują się tylko trzy drobne zagłębienia, w których osadzają się rygle systemu nośnego. Dzięki temu po zdjęciu sakwy z roweru niemal nie różni się ona od zwykłej torby na ramię.


Sakwa Ortlieb Office-Bag QL3 - widok z tyłu

Ortlieb QL3 - system mocowania
Kluczową zaletą QL3 jest niezwykle szybki montaż i demontaż sakwy. Mocowanie polega na wsunięciu rygli w przeznaczone dla nich zagłębienia (o resztę, czyli uruchomienie mechanizmu zapadkowego, dba za nas grawitacja :-) ), zaś odblokowanie zapadki następuje samoczynnie, kiedy podnosimy torbę za uchwyt.

Office-Bag QL3 jest oferowany w pięciu kolorach. Wymiary torby wynoszą 40x30x17 cm, co w praktyce oznacza, że zmieści się w niej np. laptop oraz codzienne zakupy, plik dokumentów i ubrania na zmianę do pracy. Dla wygody użytkowania ściany sakwy usztywniono, co dodatkowo zabezpiecza bagaż przed uszkodzeniem.Sakwa rowerowa na laptopa - Ortlieb Office-Bag QL3
Sakwa Office-Bag QL3: wnętrze
Wnętrze torby rozplanowano na solidną czwórkę. Znajdziemy w nim kilka większych i mniejszych kieszonek, zaś pomiędzy ścianą od strony bagażnika a główną, bardzo przestronną komorą można wydzielić jeszcze jedną przegrodę np. na dokumenty. Dość mocno brakuje mi natomiast większej kieszeni zamykanej na rzep lub zamek, w której można byłoby przewozić zapasową dętkę lub pompkę.


Sakwa Ortlieb Office-Bag QL3 - montaż do roweru
Tak jak większość sakw Ortlieba, Office-Bag zamykany jest poprzez rolowanie. W połączeniu ze zgrzewaną, monolityczną konstrukcją zapewnia to całkowitą wodoodporność nawet w najgorszej ulewie (sprawdzone na własnej skórze :-) ). Z myślą o jeździe w trudnych warunkach zadbano także o obecność dwóch dużych pól z materiału odblaskowego na bokach sakwy. Producent przewidzial także możliwość bezpiecznego umocowania paska na ramię, tak aby nie wkręcił się on w szprychy podczas jazdy.

Z perspektywy ok. 7 miesięcy posiadania Office-Bag QL3 mogę powiedzieć, że jest to produkt niezwykle udany. Jedyny problem w tym okresie pojawił się, gdy uszkodzeniu uległa jedna z obejm systemu QL3; problem był jednak niewielki (sakwa nie odpadła, a jedynie lekko osunęła się na bagażniku), a zamiennik dla uszkodzonej części dostałem po kilku dniach. Warto wspomnieć, że reklamację uznano bez konieczności odsyłania całej sakwy - wystarczył tylko mail ze zdjeciami. Tak sprawnej obsługi gwarancyjnej inni producenci mogą się jedynie uczyć, a warto przy tym wspomnieć, że gwarancja na sakwy Ortlieb obejmuje okres aż 5 lat.

Na koniec zostawiam sobie temat nieco mniej przyjemny, czyli cenę. Cena Office-Bag QL3 wynosi ponad 500 zł, co niewątpliwie może odstraszać. W zamian za niemałą kwotę otrzymamy jednak niezwykle wygodny i praktyczny, wysokiej jakości produkt od najlepszego producenta w branży. Jeżeli więc jesteś zdeterminowany, by korzystać z roweru niezależnie od pogody i zależy Tobie na tym, by nie wchodzić do sklepu czy biura z sakwą wyprawową na ramieniu, warto ten zakup solidnie rozważyć.

Przeczytaj też moją recenzję sakwy Ortlieb Office Bag QL2.

Sakwa rowerowa Ortlieb Office-Bag QL3 (bicycle pannier)

Rowerowa sakwa miejska Ortlieb Office-Bag QL3 - na bagażniku

Sakwa rowerowa Ortlieb Office-Bag QL3 - wnętrze

2 komentarze :

  1. Dzięki. Właśnie zastanawiałem się nad zakupem tej torby.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że mogłem pomóc :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń