14 lutego 2014

Nadchodzi XTR M9000 (oraz XTR Di2) - 11-rzędowe napędy i elektronika w MTB!

Niemal rok temu (jak ten czas leci!) pisałem, prawdopodobnie jako pierwszy bloger w Polsce, o hydraulicznych klamkomanetkach szosowych Shimano. Dziś dla odmiany mam coś dla miłośników MTB: w sieci pojawiły się pierwsze, nieoficjalne zdjęcia nowej grupy Shimano XTR!

Shimano XTR Di2 M9000

Shimano XTR Di2, czyli podłącz górala do prądu!

Co nowego przygotowali dla nas inżynierowie i marketingowcy Shimano w nowym XTR? Przede wszystkim dwie wielkie nowosci: wprowadzenie technologii Di2 (elektronicznych przerzutek oraz manetek) do świata rowerów górskich. Nowa grupa, oznaczona symbolem XTR M9000 (zwróćcie uwagę na dłuższe niż zwykle oznaczenie!), oparta została w dużym stopniu na technologii zaczerpniętej z grup Dura-Ace Di2, dostępnej na rynku od niemal 5 lat, oraz Ultegra Di2, która pojawiła się pod koniec 2011 r.

Shimano XTR RD-M9000 Shadow+, SL-M9000
Nowa przerzutka RD-M9000 Shadow+ oraz manetki SL-M9000

Dlaczego zawodników miałoby interesować korzystanie z XTR Di2 (oznaczonego symbolem M9050)? Marketingowcy Shimano przekonują, że technologia ta gwarantuje jeszcze szybszą i płynniejszą zmianę biegów, niezależność działania od warunków pogodowych oraz brak potrzeby regulacji osprzętu czy wymiany linek. Trzeba przyznać, że przy tak ciasno zestawionej kasecie wprowadzenie elektronicznych przerzutek może mieć sens, jednak prawdy dowiemy się oczywiście dopiero po testach...

Shimano XTR Di2 FD-M9050
Przerzutka przednia XTR Di2 FD-M9050

11-rzędowy napęd od Shimano: było w DA i Ultegrze, czas na XTR-a!


Druga wielka nowość związana z XTR-em M9000 to dodanie jeszcze jednej, koronki do kasety - tym razem mamy ich aż 11, czyli tyle, ile mamy w topowych grupach szosowych. Oznacza to, że zawodnicy będą teraz mieli do dyspozycji szerszy całkowity zakres przełożeń przy zachowaniu (w stosunku do Dyna-Sys) porównywalnych przeskoków pomiędzy nimi, co ułatwi dobór przełożenia optymalnego dla danej prędkości.

Shimano XTR Di2 SL-M9050
Nowe manetki XTR Di2 SL-M9050

XTR M9000 1x11: odpowiedź Shimano na SRAM XX1?


W parze z 11-rzędowymi kasetami pojawiły się też 1-rzędowe mechanizmy korbowe FC-M9000 (tradycjonalistów uspokajam: korby 2-rzędowe i 3-rzędowe oraz wersja dla 29erów, czyli FC-M9020, pozostaną w ofercie). Na razie nie wiadomo, czy będą one miały tarcze profilowane podobnie jak w grupie SRAM XX1, jednak jeżeli Shimano zastosuje w nowym XTR podobne rozwiązanie zapobiegające spadaniu łańcucha, byłyby to idealne korby do jazdy w trudnym terenie.

Shimano XTR FC-M9000 i FC-M9020
Mechanizmy korbowe FC-M9000 i FC-M9020

A dla miłośników klasyki: Shimano XTR mechaniczny


Miłośnicy klasyki również mogą liczyć na coś miłego dla siebie. w XTR M9000, wzorem grupy Dura-Ace 9000, pozostawiono opcję tradycyjnego napędu opartego o zastosowanie linek. Otwartą kwestią pozostaje, czy tak precyzyjna maszyneria zachowa odpowiednia kulturę pracy podczas jazdy w błocie... Jedno wiadomo jednak na pewno: w trosce o ochronę przed spadaniem łańcucha inżynierowie Shimano zastosowali znany i ceniony (choć, z tego co można przeczytać w Sieci, dość podatny na awarię) mechanizm Shadow+ zwiększający siłę napięcia łańcucha.

Zamieszczone powyżej zdjęcia pochodzą z próbnych egzemplarzy katalogu Shimano na rok 2015. A to oznacza, że można je traktować jako bardzo wiarygodne i już wkrótce możemy poznać więcej informacji na temat nowej grupy. Oczywiście dam Wam znać, kiedy tylko czegoś się dowiem :)

4 komentarze :

 1. Przy tym samym zakresie? Przeciez Shimano wprowadza rowniez nowe kasety o zakresie przelozen zwiekszonym z 11-36 (327%) na 11-40 (363%), wiec nie tylko wiecej o jeden bieg (gesciej), ale i szerzej rozpietosciowo (owa kaseta jest na pierwszym zdjeciu). Szerokosc przelozen, to nie to samo co gestosc przelozen...szerokosc przelozen to calkowita rozpietosc kasety - jej zasieg miedzy namniejsza, a najwieksza koronka, natomiast gestosc, to ilosc biegow wlasnie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć, dzięki za komentarz :)

  Gwoli sprostowania i usprawiedliwienia ;) Kasety 11-36T to żadna nowość (znamy je przecież z 10-rzędowych kaset Dyna-Sys), dlatego wspomniałem o gęściej zestawionych przełożeniach przy tym samym rozstawie i te słowa podtrzymuję. Natomiast 11-40T to druga ewentualność o której wspomniałeś, czyli szerszy zakres przełożeń. Wszystko jest więc na swoim miejscu ;)


  Pozdrawiam!

  Wojtek
  KochamRowery.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. I wlasnie o to chodzi, ze 11-36 to nie nowosc, a o nowej kasecie napisales "gęściej zestawione przełożenia przy tym samym zakresie". Przy tym samym zakresie wzgledem czego? W domysle wzgledem kaset XTR poprzedniej generacji czyli 11-36, ale skoro oprocz dodania jednego biegu zakres zostal rowniez poszerzony z 36 do 40, to logiczne byloby napisac "gesciej zestawione przelozenia przy jednoczesnym zwiekszeniu ich zakresu i niezmienionej szerokosci kasety". Przed nawiasem faktycznie wspomniales o poszerzeniu zakresu, jednak tresc w nawiasie juz temu zaprzecza. Samo dodanie biegow nie poszerza zakresu/rozpietosci kasety, takze w moim odczuciu wkradl sie drobny blad. Dodatkowo w artykule, w nawiasie napisales zakres, a teraz w odpowiedzi na moj komentarz piszesz juz rozstaw. Zakres przelozen, to rozpietosc kasety czy inaczej szerokosc, ale przelozen, a czy szerokosc fizyczna kasety moze byc uznana za jej rozstaw? Przygladajac sie znaczeniu wyrazu rozstaw, to i tak blizej rozstawowi do gestosci koronek i ich umieszczeniu wzgledem siebie. Majac na mysli mniejsze odleglosci miedzy poszczegolnymi koronkami, nowej, jedenastobiegowej kasety moglibysmy wlasnie powiedziec jak sa one ROZSTAWIONE, a w takim rozumieniu slowa rozstaw, ow rozstaw bedzie rowniez inny w przypadku nowych kaset, bo czy mozna mowic o rozstawie kasety, majac na mysli jej szerokosc czy jednak powiemy o rozstawie w rozumieniu odmierzania odleglosci rozlozenia koronek wzgledem siebie? Twoja odpowiedz na moj komentarz bylaby logiczna, gdybys w nawiasie, w artykule, piszac zakres mial na mysli fizyczna szerokosc kasety. Pozdrawiam imienniku Wojtku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojtku,

   Gęściej zestawione przełożenia przy tym samym rozstawie - chyba można się domyślić, że porównuję do Dyna-Sys, skoro mówię o dodaniu jednej koronki :)

   Zakres/rozstaw *przełożeń* oraz rozstaw *koronek* to dwa skrajnie różne pojęcia i na pewno nie pozwoliłbym sobie na tak rażący błąd.

   Szczerze mówiąc, tę notkę przeczytało już ok. 1500 osób, a jesteś pierwszą, która zgłasza zastrzeżenia do rzekomo niejasnej treści, dlatego nie ukrywam, że mam pewne opory przed jej edytowaniem. Ale umówmy się, że dla pełnej jasności tak właśnie zrobię, ok? ;)


   Pozdrawiam!

   Usuń